بهشت صالحین

دعاى حضرت مهدى (عج)

این دعا از دعاهاى مشهور و معروف و داراى محتواى عالى است و مرحوم «کفعمى» آن را در «مصباح»(1) نقل کرده است:
 
 
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 15:48  توسط t_m  | 

دعاى ندبه


توجّه به حضرت ولىّ عصر - عجّل الله تعالى فرجه الشّریف - و دعا براى وجود شریفش، ابراز عشق و علاقه به محضرش و دعا براى تعجیل ظهورش همه و همه نشانه یک شیعه واقعى است; ولى بى تردید، آن کس که براى ظهور مصلح جهانى دعا مى کند، براى اصلاح خویش و جامعه خود مى کوشد و آن کس که در انتظار منجى بشریّت و امام بر حق به سر مى برد، خود نیز همچون سربازى فداکار و گوش به فرمان، براى جانبازى در راه اسلام و نجات ستمدیدگان، تلاش مى کند. دعاى ندبه(1) نجواى عاشقانه اى است براى دلدادگان و رمزى است براى هر شیعه منتظر، تا با زمزمه آن و توجّه به محتوایش، هم براى وجود نازنین امام زمان دعا کند، هم عشق و ارادت خویش را به آن حضرت نشان دهد و هم راز و رمز سربازى را به درستى بیاموزد و هم با یک دوره فشرده از تاریخ پیامبران و دلایل ولایت امیر مؤمنان(علیه السلام) آشنا شود. مستحب است دعاى ندبه در اعیاد چهارگانه: جمعه، عید فطر، عید قربان و عید غدیر خوانده شود.(2)

به ادامه مطلب بروید..........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:28  توسط t_m  | 

دعاى مکارم الاخلاق

این دعا همان گونه که از نامش پیداست، درخواستى است از خداوند، براى رفع صفات ناپسند و مذموم و کسب فضایل اخلاقى و حرکت در راه و روشى که مورد رضایت خداوند است. امام سجّاد(علیه السلام) با زبان دعا، بسیارى از رذایل اخلاقى و گناهان را برمى شمرد تا از آنها اجتناب شود و فهرستى از فضایل اخلاقى را نیز بازگو مى کند و آراستگى بدان صفات را از خداوند مى طلبد تا مؤمنان براى کسب این صفات، به او اقتدا کنند. این دعا در «صحیفه سجّادیّه» که از کتب گرانبهاست (دعاى بیستم) آمده است.

به ادامه مطلب بروید.........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 10:52  توسط t_m  | 

دعاى توسّل به چهارده معصوم(ع)

مقصود از «توسّل» در این جا، وسیله قرار دادن انسانهاى شایسته و صالح، در پیشگاه خدا و طلب چیزى از خدا به خاطر آنان است که مورد سفارش قرآن و روایات اسلامى قرار گرفته است (بخشنده نعمتها خداست و آن بزرگواران در پیشگاه او شفاعت مى کنند). قرآن کریم مى فرماید:

«(یا أیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللّهَ وَ ابْتَغُوا إلَیْهِ الْوَسیلَةَ); اى کسانى که ایمان آورده اید، پرهیزکارى پیشه کنید و وسیله اى براى تقرّب به خدا انتخاب نمایید».(1) البتّه وسیله تقرّب به خدا، امور گوناگونى است - همان گونه که در روایات تصریح شده است - که از جمله آنها، شفاعت پیامبران و امامان و بندگان صالح نزد خداوند مى باشد. قرآن کریم به طور روشن به رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مى گوید: «اگر گنه کاران به محضرت آیند و از خدا طلب آمرزش نمایند و تو نیز براى آنها طلب عفو کنى، مشمول رحمت و عفو خدا خواهند شد».(2)

به ادامه مطلب بروید.........

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هشتم بهمن ۱۳۸۹ساعت 4:3  توسط t_m  | 

دعاى جوشن صغیر

این دعا(1) در کتب مختلف نقل شده است(2) و داراى عظمت و منزلت والایى است و در برابر بلاها و رفع و دفع ظالم نافع است. در «مهج الدعوات» آمده است: هنگامى که موسى بن مهدى عبّاسى قصد کشتن امام کاظم(علیه السلام) را نمود، و این خبر به خانواده و شیعیان آن حضرت رسید، همگى اندوهگین شدند; امام(علیه السلام) فرمود: ناراحت نباشید; چرا که اوّلین نامه اى که از عراق برسد، مربوط به خبر مرگ موسى بن مهدى است. یاران پرسیدند: از کجا مى فرمایید؟ امام(علیه السلام) فرمود: رسول خدا(صلى الله علیه وآله) را در خواب دیدم و شکایت موسى بن مهدى را نزد او نمودم، پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) مرا مطمئن ساخت و فرمود: خداوند لحظاتى پیش دشمن تو را هلاک کرد; بنابراین، شکر الهى را بجا آور. امام کاظم(علیه السلام) آنگاه رو به قبله نمود و دست ها را رو به آسمان بلند کرد و این دعا را خواند. این دعا مطابق نقل «بلدالامین» چنین است:

به ادامه مطلب بروید...........

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۹ساعت 23:39  توسط t_m  | 

دعاى جوشن کبیر

این دعا(1) را امام زین العابدین(علیه السلام) از پدر بزرگوارش از جدّش از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل کرده است. درباره شأن ورود این دعا آمده است: در یکى از جنگ ها، رسول خدا(صلى الله علیه وآله) زره و جوشن سنگینى بر تن داشت که سبب آزار آن حضرت مى شد، پیامبر(صلى الله علیه وآله) به درگاه خدا دعا کرد تا آن که جبرئیل نازل شد و گفت:

به ادامه مطلب بروید..........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۹ساعت 11:52  توسط t_m  | 

دعاى یستشیر

«سیّد بن طاووس» در «مهج الدّعوات» از امام امیرالمؤمنین(علیه السلام) نقل کرده است که آن حضرت فرمود: رسول خدا(صلى الله علیه وآله) این دعا را به من آموخت و فرمانم داد که در دشوارى و آسودگى این دعا را بخوانم و به جانشین خود نیز بیاموزم و تا زمانى که زنده ام آن را ترک نکنم و آن را هر صبح و شام بخوانم، زیرا این دعا گنجى از گنج هاى عرش الهى است.(1) در پى اصرار فراوان ابىّ بن کعب انصارى براى بیان پاداش این دعا، رسول خدا(صلى الله علیه وآله) برخى از پاداش هاى مادّى و معنوى آن را ذکر کرد، از جمله آن که: هر کس این دعا را بخواند خداوند گناهانش را مى آمرزد، سکینه و آرامش بر او فرو مى فرستد و رحمت الهى، وى را فرا مى گیرد. همچنین آثار و خواصّ جالبى را درباره این دعا، پیامبر گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) براى جناب سلمان فارسى بیان کرده است.(2) این دعا برابر نقل «کفعمى» در «بلد الامین»(3) چنین است:

به ادامه مطلب بروید.........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم بهمن ۱۳۸۹ساعت 22:11  توسط t_m  | 

دعاى مشلول

این دعا به نام «دعاءالشّاب المأخوذ بذنبه; دعاى جوانى که بواسطه گناهش گرفتار گردیده» نیز نامیده شده است.(1) این دعا را حضرت امیرمؤمنان على(علیه السلام) به جوانى که به سبب ستم در حقّ پدرش فلج شده بود، آموخت. آن جوان این دعا را خواند، آنگاه رسول گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) را در خواب دید که دست بر اندام او کشید و به او فرمود:

 بر اسم اعظم خدا، مراقبت کن که کار تو به نیکى و خیر خواهد بود.(2) جوان از خواب بیدار شد و خود را تندرست یافت. آن دعا مطابق نقل «بلدالامین» چنین است:(3)

به ادامه مطلب بروید.........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم بهمن ۱۳۸۹ساعت 18:47  توسط t_m  | 

دعاى مجیر

این دعا(1) را مرحوم «کفعمى» در «بلدالامین» و «مصباح» آورده است(2) و بسیار ارزشمند و گران قیمت است و جبرئیل آن را بر رسول خدا(صلى الله علیه وآله) - در حالى که آن حضرت در مقام ابراهیم مشغول نماز بود - نازل کرد و در پاداش آن آمده است: هر کس این دعا را در روزهاى سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم (ایّام البیض) ماه رمضان بخواند، گناهان فراوانى از او آمرزیده شود; همچنین این دعا براى شفاى مریض، اداى قرض، به دست آوردن غنا و توانگرى، رفع اندوه و غم، مؤثّر است.(3)

به ادامه مطلب بروید..........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم بهمن ۱۳۸۹ساعت 11:53  توسط t_m  | 

مناجاتى منظوم از امام اميرالمؤمنين على بن ابى طالب(عليه السلام)

دعا و مناجات يكى از بهترين وسيله هاى ارتباط معنوى با خداوند و كسب صفاى باطن و تهذيب نفس است.اگر دعا كننده بداند چه كسى را مى خواند و در برابر چه بزرگى به راز و نياز مشغول است و چه مفاهيم بلندى در دعاهاى معروف آمده است، چنان سرمست از باده مناجات مى شود كه هيچ لذّتى را در عالم با آن برابر نمى يابد.
دعا و مناجات، از امام اميرالمؤمنين على بن ابى طالب(عليه السلام)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ساعت 23:48  توسط t_m  | 

دعاى سمات


از دعاهاى مشهور است(1) كه اكثر علماى بزرگ به آن عنايت داشته اند. مستحب است اين دعا را در ساعت هاى آخرِ روز جمعه بخوانند. اين دعا از جناب محمّد بن عثمان عَمْرى(رحمه الله) كه يكى از نوّاب چهارگانه امام زمان(عليه السلام) است به سندش از حضرت امام باقر(عليه السلام)و امام صادق(عليه السلام) نقل شده است. همان گونه كه در روايت آمده، اين دعا براى رفع شرّ و ستم دشمنان و اجابت سريع دعاها و پاداش فراوان الهى، مؤثّر است.(2) اين دعا طبق نقل «مصباح المتهجّد»(3) چنين است:

به ادامه مطلب بروید.........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ساعت 22:47  توسط t_m  | 

دعاى عشرات


اين دعا(1) از دعاهاى بسيار معتبر است كه مستحب است - اگر كسى بتواند - هر صبح و شام آن را بخواند; ولى بهترين زمان خواندنش، عصر جمعه مى باشد. مرحوم «كفعمى» در «مصباح» آن را از امام حسين(عليه السلام) نقل كرده است.(2) و دعا طبق نقل «شيخ طوسى» در «مصباح المتهجّد»(3) چنين است:

به ادامه مطلب بروید...........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ساعت 21:25  توسط t_m  | 

دعاى صباح

اين دعا از اميرمؤمنان على(عليه السلام) نقل شده است و بسيار پرمحتوا و لذّت بخش و زيباست. مرحوم «علاّمه مجلسى» اين دعا را در كتاب «بحارالانوار» هم در كتاب الدعا و هم در كتاب الصلاة آورده است و فرموده:

 اين دعا از دعاهاى مشهور است، ولى من آن را جز در كتاب «مصباح سيّد بن باقى» رضوان الله عليه، در ديگر كتاب هاى معتبر نيافتم و مشهور آن است كه اين دعا را بعد از نماز صبح بخوانند.(1)

به ادامه مطلب بروید........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ساعت 14:30  توسط t_m  | 

دعاى كميل

اين دعا(1) از دعاهاى معروف و مشهور و پربركت است و داراى محتوا ومضامين عالى و انسان ساز مى باشد، و راه بندگى و عبوديّت، توبه و انابه و كسب نورانيّت دل را به انسان مى آموزد.اگر انسان با توجّه به معانى بلندش، آن را بخواند و در تك تك جملاتش تأمّل كند، بى ترديد در روح و جانش اثر مى كند و انقلابى در او ايجاد مى نمايد. مطابق روايتى كه «سيّد بن طاووس» نقل مى كند، حضرت امير مؤمنان(عليه السلام) به كميل بن زياد فرمود: اين دعاى حضرت خضر است، اگر آن را ياد گرفتى، در هر شب جمعه و يا ماهى يك بار و يا لااقل در هر سال يك مرتبه و حتّى در تمام عمرت يك بار آن را بخوان كه براى كفايت از شرّ دشمنان و كسب روزى و آمرزش گناهان مفيد خواهد بود.(2)

به ادامه مطلب بروید......


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ساعت 9:30  توسط t_m  | 

 دعاى مکارم الاخلاق

این دعا همان گونه که از نامش پیداست، درخواستى است از خداوند، براى رفع صفات ناپسند و مذموم و کسب فضایل اخلاقى و حرکت در راه و روشى که مورد رضایت خداوند است. امام سجّاد(علیه السلام) با زبان دعا، بسیارى از رذایل اخلاقى و گناهان را برمى شمرد تا از آنها اجتناب شود و فهرستى از فضایل اخلاقى را نیز بازگو مى کند و آراستگى بدان صفات را از خداوند مى طلبد تا مؤمنان براى کسب این صفات، به او اقتدا کنند. این دعا در «صحیفه سجّادیّه» که از کتب گرانبهاست (دعاى بیستم) آمده است.

به ادامه مطلب بروید.........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 13:26  توسط t_m  |